aCGH
Vyloučení mikrodelecí a mikroduplikací asociovaných se širokým spektrem vrozených vývojových vad.
Array CGH je komplexní vyšetření všech 46 chromozomů zaměřené na detekci mikrodelecí (absence části chromozomu) a mikroduplikací (nadbytek části chromozomů).
Vyšetření dokáže zachytit většinu mikrodelečních a mikroduplikačních syndromů jako jsou DiGeorgeův syndrom, Prader-Williho/Angelmanův syndrom, syndrom Cri du chat a další. Díky vysoké rozlišovací schopnosti, která je 100-500x vyšší než rozlišení běžného karyotypu, lze vyšetřením zachytit také mikrodelece/mikroduplikace na úrovni jednotlivých genů - DMD, SHOX a další.
Pro prenatální genetickou diagnostiku je aCGH, metodou první volby (hned po vyloučení nejčastějších aneuploidií metodou QF PCR). Na základě doporučení Společnosti lékařské genetiky ze dne 11.12.2019 je vhodné provádět vyšetření u všech prenatálních vzorků. Vyšetření umožňuje odhalení submikroskopických změn, které nelze odhalit vyšetřením karyotypu a zvyšuje pravděpodobnost záchytu patogenních chromozomových aberací, které mohou mít závažný dopad na vývoj plodu.
V postnatálním období je vyšetření indikováno zejména u probandů s intelektovým deficitem, některými neurologickými poruchami, závažnými poruchami chování (např. poruchou autistického spektra), růstu, prospívání, kongenitálními malformacemi a dalšími fenotypovými projevy. Odhalení genetické etiologie u těchto pacientů je zásadní pro stanovení prognózy, případně rozvoje možných komplikací a určení reprodukční prognózy u probanda i jeho blízkých příbuzných.
Biologický materiál: periferní krev (4–5 ml do zkumavky s K- EDTA), plodová voda (15–20 ml), buňky choriových klků (do odběrové lahvičky s fyziologickým roztokem), fetální krev (1–2 ml fetální krve do zkumavky s K-EDTA), potracená tkáň (tkáň o velikosti několika milimetrů ve fyziologickém roztoku)
Obdržení výsledků testu: 2–4 týdny
Indikace k vyšetření:
- pozitivní biochemický screening
- UZ nález
- genetická zátěž v rodině
- intelektový deficit
- neurologické poruchy
- závažné poruchy chování (např. poruchy autistického spektra)
- poruchy růstu
- poruchy prospívání
- kongenitální malformace a další fenotypové projevy
Výhody a nevýhody vyšetření ACGH
Výhody vyšetření aCGH:
- detekce mikroduplikačních/mikrodelečních syndromů
- detekce delecí/duplikací řady významných genů
- metoda první volby pro prenatální genetickou diagnostiku (po QF PCR)
- plně hrazeno zdravotní pojišťovnou
- akreditováno CIA dle ČSN EN ISO 15189
Limitace metody:
- nedetekuje balancované chromozomové přestavby
- nízkofrekvenční mozaiky
- bodové mutace